Dla domu

Fotowoltaika to nowoczesna, a jednocześnie przyjazna dla środowiska technologia, którą wykorzystuje się do przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną. Dzięki temu właściciele instalacji fotowoltaicznych mogą w łatwy sposób zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, a także uniezależnić się od, czasami niepewnych, dostaw energii z zewnątrz. Warto jednak zadbać, żeby, niezależnie od wielkości danej aparatury i zakresu jej działania, zadbać o jej precyzyjne, zgodne z założonym projektem wykonane, a także o części pochodzące od znanego producenta. Właśnie to da nam gwarancję zysków w przyszłości.

Jak to działa? 

Cała instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku podstawowych elementów, które mają zagwarantować jej skuteczne działanie:

  • paneli fotowoltaicznych (zbudowanych z ogniw
  • inwertera (jego zadaniem jest zamiana prądu stałego na zmienny)
  • okablowania
  • liczników energii
  • akumulatora (odpowiednio dobranego do rodzaju instalacji

Cały proces produkcji energii przeprowadzany jest w specjalnie przygotowanych ogniwach krzemowych. Rozpoczyna się w momencie, gdy promienie słoneczne dosięgają powierzchni. Wtedy to właśnie tworzą się pary nośników o przeciwnych ładunkach elektrycznych, które następnie są rozdzielane przez pole elektryczne. Proces ten sprawia, że w ogniwie fotowoltaicznym generuje się napięcie, które może być wykorzystane po podłączeniu do niego urządzenia pobierającego prąd. Warto jednak pamiętać, że energia tworzona przez takie instalacje fotowoltaiczne to prąd stały, a więc taki, którego nie wykorzystamy w gospodarstwie domowym czy firmie. Właśnie dlatego wraz z panelami montuje się specjalne inwertery, które pozwalają zamienić go na prąd zmienny, z jakiego zazwyczaj korzystamy w gniazdkach.

Wybierz opcję dla siebie

W zależności od tego, dla jakiego budynku przeznaczona jest dana aparatura, należy wybrać odpowiedni rozmiar paneli. Urządzenie pojedyncze ma moc sięgającą od 200 do 300 Wat, a jego wielkość sięga od 1m2 do 1,8 m2. Dla jednego domu jednorodzinnego zazwyczaj wystarczy zamontować kilkanaście tego typu urządzeń. Warto jednak w tym wypadku zaufać opinii fachowca - taka osoba dokona precyzyjnych obliczeń i przedstawi najbardziej optymalną propozycję.

ktualnie instalacje fotowoltaiczne dostępne są w trzech najpopularniejszych wersjach:

  • sieciowej
  • hybrydowej
  • niezależnej

Model sieciowy jest aktualnie najczęściej używanym, głównie ze względu na dużą elastyczność i możliwość korzystania z tradycyjnego źródła prądu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dodatkowo, jeśli ilość wyprodukowanej energii elektrycznej przekroczy zapotrzebowanie, istnieje możliwość odsprzedania wyprodukowanej nadwyżki po stawkach ustalonych przez Urząd Energetyki. Dodatkowym atutem tego typu aparatury jest fakt, że w jej budowie nie wykorzystuje się akumulatorów, dzięki czemu jest ona tańsza, a jednocześnie koszt inwestycji szybciej się zwraca.

W instalacji fotowoltaicznej hybrydowej, prócz panelu słonecznego, stosuje się również inne źródło energii. Może być to generator spalinowy lub wiatrowy, ale taka aparatura może również współpracować z siecią energetyczną. Pozyskiwana z paneli energia elektryczna może być zużyta od razu lub też zmagazynowana w akumulatorach i użyta choćby w razie awarii w elektrowni.

Instalacje fotowoltaiczne autonomiczne wykorzystywane są najczęściej w takich miejscach jak domki letniskowe czy też jako sposób na oświetlenie najróżniejszych banerów, reklam lub parków. Jak sama nazwa wskazuje, nie są one podłączone do sieci energetycznej, a wyprodukowany prąd przechowywany jest w akumulatorach. Dodatkowo, tego typu urządzenia mogą być zaprogramowane w taki sposób, aby włączały się wraz z nastaniem zmierzchu.

Które panele fotowoltaiczne wybrać?

Aktualnie wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje tego najważniejszego w całej instalacji elementu:

  • monokrystaliczne – wytwarzane z monolitycznego kryształu krzemu – są najwydajniejsze, a jednocześnie mogą mieć mniejszą powierzchnię.
  • polikrystaliczne – o wiele mniej wydajne, stosowane w miejscach, w których możliwe jest wykorzystanie większej powierzchni.
  • amorficzne – elastyczne, ale zdecydowanie najmniej wydajne, stąd używane są w gorących, wręcz pustynnych klimatach.

Dobór odpowiedniego rozwiązania zależy głównie od miejsca, w którym dana aparatura ma zostać założona. Czasami warto jest zamontować droższą instalację fotowoltaiczną, która daje pewność, że taka inwestycja szybko się zwróci.

Czy warto?

Wielu ekspertów twierdzi, że w ciągu najbliższych lat ceny energii elektrycznej będą rosnąć. Dlatego też inwestycja w instalacje fotowoltaiczne może się naprawdę szybko zwrócić, pozwalając równocześnie osiągać znaczne oszczędności, a nawet zarobić. Aparatury wykorzystywane w domach prywatnych lub też w przedsiębiorstwach są źródłem czystej, naturalnej energii, która w mniejszym lub większym stopniu może zastąpić prąd pozyskiwany z konwencjonalnych źródeł. Instalacje fotowoltaiczne umożliwiają ograniczenie emisji CO2 i uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii zarówno na potrzeby własne, jak i komercyjne. Produkcja energii elektrycznej ze słońca to nie tylko ekologia i oszczędność, ale także wysoki komfort użytkowania, gdyż panele na co dzień nie wymagają żadnej specjalistycznej wiedzy, a korzystanie z nich jest wręcz dziecinnie proste. Warto również dodać, że żywotność paneli słonecznych może sięgnąć ponad 35 lat – nawet po takim czasie ich moc spada zaledwie o kilka-kilkanaście procent.

Jeśli troszczą się Państwo o otaczające Was środowisko naturalne i chcecie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, to skorzystanie z naszych usług będzie doskonałym wyjściem. Właśnie dzięki proponowanym przez nas rozwiązaniom będziecie mieć możliwość obniżenia rachunków za prąd i uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców. Nasza firma gwarantuje pełen zakres usług – proponujemy zarówno projektowanie, dystrybucję, jak i profesjonalny montaż wybranej instalacji fotowoltaicznej.

Zachęcamy do skorzystania z oferty firmy Investenergy Klientów z Legnicy, Lubina, Jawora, Wrocławia oraz innych miast w połudiowo-zachodniej Polsce.

Zadzwoń już dziś (+48) 721 721 058

logotypy 2